Papara ile Para Yatırma

papara ile para yatırma

papara ile para yatırma üç yaşından büyük olan herkesin ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği bir sanal düzleme denilmektedir. Papara ‘nın web sitesi ve mobil uygulaması da vardır. Google play ya da App Store uygulamalarından hemen indirebilmektesiniz. Papara ‘dan ücretsiz bir hesap açabilmektesiniz. Giriş yaparken de her zaman sms ile güvenlik kontrolü yapılmaktadır. Bankacılık ve Düzenleme Kurumu (BDDK) ile Elektronik Para Kuruluşu olarak faaliyette bulunmak üzere izin almıştır. 

 

Papara ile Para Yatırma Papara Uygulamada Nasıl Kullanılır?

 

 Sol üst köşede yer alan ‘para yükle’ sekmesine tıklayabilirsiniz. Banka hesabından, ATM ‘den ya da anlaşmalı noktalardan para yükleyebilirsiniz. Yüklenilen parayı arkadaşınızın hesabına, cep telefonuna, e-posta adresine gönderebilirsiniz.

 

 Sayfa da Kişisel Cüzdan numaranız bulunmaktadır. Betist birilerinden ödeme olacağı zaman bu kişiye bu numarayı göndermeniz gerekmektedir. O kişinin de papara kullanması gerekmesi önem arz etmektedir. TC kimlik numaranız ile onaylı hesap onaylanır. Bu hesaplar çoğu Türk bankaları ile anlaşmalılardır. O sebeple çok az kesinti yapabilmektedirler. 

 

 Banka hesabınıza sadece bu hesaptaki ad ve soyadınızın kayıtlı olduğu banka hesabından parayı çekebilmektesiniz. Aynı şekilde para yüklenirken de banka hesabından atacaksınız. Öyle ise bu hesaptaki isim ve soyadına kayıtlı bir banka hesabı olması gerekmektedir. Ancak herhangi bir ATM’den isim ve kart kullanmadan ücretsiz bir şekilde Iban ile parayı yatırabilmektesiniz. 

 

 ATM ‘den nasıl yapılmaktadır?

 

 Hangi bankamatikten istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Iban numaranızı alıyorsunuz. Bankamatiğe gidiyorsunuz. Başkasına da papara ile para yatırma yapabilmektesiniz. Arkadaşınız da sizin adınıza TC kimlik numaranız ile parayı yatırabilmektedir. Eğer arkadaşınız parayı yatıracak ise sizin TC numaranızı iki defa girmesi gerekmektedir. Aksi takdirde işlem başarısız olabilmektedir. Ancak en doğrusu sizin bankamatiğe gitmenizdir. 

 

 İlk başta kartsız işlemlerden IBAN ‘a para yatırmanız gerekmektedir. Kim olduğunuzu sorduğu zaman bir TC kimlik numarası istemektedir. Oraya bu hesaba ait TC kimlik numarası girilmesi gerekmektedir. Akabinde IBAN adresi giriliyor. IBAN sonrasında açıklama kısmı verilip oraya bu hesabın TC kimlik numarası girilmelidir. Eğer ki yanlış TC girilirse Papara ‘yı arıyorsunuz ya da mail atıyorsunuz. Bu parayı yanlış yatırdığınızı ve paranın iadesini istediğinizi bildiriyorsunuz. IBAN hesabına ya da Papara hesabına geri dönüş yaparak yükleme yapmaktadırlar. 

 

 Eğer banka hesabından yükleyecekseniz de bu kez havale yapmaktasınız. O zaman da açıklama kısmına Papara numarasını girmeniz gerekmektedir. Papara numaranız ana sayfadaki Papara bakiyenizin altında yer almaktadır. Buraya kadar yapılan her şey ücretsiz olmaktadır. Bu şekilde papara ile para yatırma işleminiz gerçekleşmiş olmaktadır.